Obszar jest domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym ważnych dla Europy gatunków takich jak: bielik (ptak), kania czarna (ptak), kania ruda (ptak), koza (ryba), minóg rzeczny (ryba), łosoś atlantycki/jeziorny (ryba), kumak nizinny (płaz), traszka grzebieniasta (płaz) oraz wydra europejska (ssak). Występuje tu także unikatowa populacja płoci, która wędruje między jeziorem a Bałtykiem poprzez Kanał Szczuczy.
Na obszarze występują wyjątkowe, oddalone od cywilizacji i bezpośredniego wpływu człowieka siedliska. Są to m.in. zalewy i laguny, trzcinowiska, bory wydmowe, bory i brzeziny bagienne, łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe, torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą, wydmy białe, szare i zaroślami rokitnika. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo liczna populacja podkolana białego (storczykowate).
Wyjątkowa lokalizacja na jednym z lepiej zachowanych i praktycznie niezabudowanych odcinków wybrzeża Bałtyku w Polsce to wspaniałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Można tu uprawiać turystykę krajoznawczą, pieszą i rowerową, sporty wodne takie jak windsurfing czy żeglarstwo, a także wędkarstwo.