Obszar Natura 2000
Jezioro Bukowo

Wypoczynek i obcowanie z naturą z dala od zgiełku

Dawniej zatoka Morza Bałtyckiego, dziś dziewicze i malownicze słodkowodne jezioro przybrzeżne o powierzchni ok. 1747 ha i głębokości maksymalnej 2,8m. Jest prawdziwą perełką przyrodniczą i rekreacyjną, gdzie różnorodna fauna i flora przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jest domem dla około 20 gatunków ryb, a rozległe trzcinowiska otaczające akwen są lęgowiskiem wielu gatunków ptaków. Czyni to raj dla obserwatorów ptaków, miłośników przyrody i wędkarzy. Przebywanie w tym niezwykłym miejscu może być prawdziwie terapeutycznym przeżyciem.

Fauna

Obszar jest domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym ważnych dla Europy gatunków takich jak: bielik (ptak), kania czarna (ptak), kania ruda (ptak), koza (ryba), minóg rzeczny (ryba), łosoś atlantycki/jeziorny (ryba), kumak nizinny (płaz), traszka grzebieniasta (płaz) oraz wydra europejska (ssak). Występuje tu także unikatowa populacja płoci, która wędruje między jeziorem a Bałtykiem poprzez Kanał Szczuczy.

Flora

Na obszarze występują wyjątkowe, oddalone od cywilizacji i bezpośredniego wpływu człowieka siedliska. Są to m.in. zalewy i laguny, trzcinowiska, bory wydmowe, bory i brzeziny bagienne, łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe, torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą, wydmy białe, szare i zaroślami rokitnika. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo liczna populacja podkolana białego (storczykowate).

Aktywność

Wyjątkowa lokalizacja na jednym z lepiej zachowanych i praktycznie niezabudowanych odcinków wybrzeża Bałtyku w Polsce to wspaniałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Można tu uprawiać turystykę krajoznawczą, pieszą i rowerową, sporty wodne takie jak windsurfing czy żeglarstwo, a także wędkarstwo.